Recykling

Już od najmłodszych lat, w przedszkolach uczą dzieciaki, że trzeba zadbać o czyste środowisko. Oszczędzać wodę, nie biegać po trawnikach, nie łamać drzew i segregować odpady. Prowadzi się zajęcia tematyczne zarówno w szkołach jak i na podwórku. Zabiera się dzieci na wycieczki do parku czy bezpośrednio na wysypiska śmieci, aby obrazowo przekazać temat. W ostatnich latach, zaostrzyła się także polityka śmieciowa.

Na blokowiskach pojawiło się więcej śmietników przeznaczonych do uporządkowania odpadów komunalnych. Okazuje się, że to bardzo dobry zabieg, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zdecydowaną większość śmieci możemy poddać recyklingowi. Bardzo ryzykowne dla środowiska są wyczerpane baterie, niedziałające sprzęty elektroniczne czy nawet nadające się na złom auta. Więc dlatego tak znacząca jest utylizacja odpadów.

Na ogół punkty zbiórki baterii organizowane są w przedszkolach lub niektórych sklepach – marketach lub multimedialnych. Zaś duże, gabarytowe odpady możemy oddać w sklepach elektronicznych lub skorzystać z planowanych przez gminę czy miasto akcji. Warto pamiętać, że najmłodsi we wszystkim nas naśladują. Dlatego postarajmy się zaprezentować im i dać przykład prawidłowego zachowania się w tymże zakresie. Uczmy śmieci {wsypywać|wrzucać|wkładać| do odpowiednich {śmietników|pojemników|kontenerów| i tego w jaki sposób poznać materiał, z którego wykonano daną rzecz. Wydaje się, że to tylko nieistotne szczegóły.

Jednak rozpoczynając od tak niewielkich spraw, mamy możliwość przysłużyć się do bezpieczeństwa otaczającego nas środowiska. Chyba każdy chciałaby mieszkać w czystym i zadbanym kraju. Oddychać świeżym i rześkim powietrzem. Pomyślmy o naszych dzieciach, wnukach, prawnukach i kolejnych pokoleniach. Nasza planeta musi posłużyć jeszcze kilka milionów lat.Powiązane słowa: