Miernik tranzystora – czy jest nam potrzebny?

Tranzystor jest to podstawowy detal układów audio stosowanych w radiach samochodowych, telewizorach a także wzmacniaczach dźwięku. W wielu wypadkach podłożem awarii tych systemów jest uszkodzenie samego tranzystora. Najprostszym sposobem remontu układu jest sprawdzenie tranzystora, co można wykonać używając normalnego miernika.

Wymusza to jednak posiadania wiedzy na temat gatunku tranzystora plus oznaczenia poszczególnych końcówek. W związku z tym dla elektroników hobbystów do szacowania tranzystorów, o wiele bardziej korzystny jest miernik tranzystorów. Jest to moim zdaniem oszczędzanie czasu, ponieważ pomiar polega na podłączeniu tranzystora do miernika zaś w wypadku zwyczajnego miernika wymaga przeglądnięcia indywidualnych mieszanki podłączeń. Podczas użytkowania miernika zwyczajnego jest ryzyko błędnego odczytania poszczególnych wskazań co skutkuje niewłaściwą oceną sprawności tranzystora.

Zaś, wykorzystując miernik tranzystorowy, elektronik sprawdza tranzystor kompleksowo i wyklucza tym samym błędną weryfikację funkcjonowania tranzystora. Kolejną korzyścią miernika jest wykrywanie oraz wyświetlanie oznaczenia tranzystora, co ma ogromne znaczenie w wypadku niedoboru specyfikacji składników zastosowanych w danym układzie elektronicznym. W przypadku uszkodzenia tranzystora oznaczenie to nie pozostaje wykryte, jednak przy okazji próby zbadania tego tranzystora miernikiem normalnym także nie uzyskamy takiej informacji.

Reasumując, fabrykat to jest niebywale ważne w udogodnieniach elektronika amatora oraz hobbysty. Upraszcza pracę oraz skraca czas pomiaru, jest niebywale dokładne plus powinno być zaopatrzeniem warsztatu. Zaleca się się w nie zaopatrzyć.Powiązane słowa: