Malowanie proszkowe metali

Frapowałeś się czym jest malowanie proszkowe? Jest to technika polegająca na nałożeniu farby w proszku, zamiast ciekłej. Jest to najnowocześniejsza i najbardziej interesująca technika malowania metali. Farba proszkowa w przeciwieństwie do klasycznej farby nie jest zmieszana z rozpuszczalnikiem. Jak dokonać, aby coś, co nie ma postaci płynnej przywierało do malowanej powierzchni?

Wykorzystane są do tego moce elektrostatyczne, takie które przyciągają cząsteczki farby do malowanego elementu. Bardzo ważne jest całkowite oczyszczenie powierzchni. Nadmiar farby po prostu nie przylega, otrzymujemy dzięki temu równą warstwę wierzchnią. Następnie element, z nałożoną farbą proszkową, trafia na około 20 minut do szczególnego pieca, w jakim pozostaje w temperaturze 210°C. Farba topi się oraz łączy z odrębnymi cząsteczkami tworząc jednolitą powłokę, wyglądającą niezwykle efektownie, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, rdzę a także temperaturę.

Jednak co wybrać – malowanie na mokro albo malowanie proszkowe? Przed dokonaniem wyboru rozsądnie jest się zastanowić co jest dla nas zasadnicze. Jeśli może zależeć nam na tym, ażeby fragment, jaki pragniemy pomalować zachował przez długi czas swoją opcję ochronną, malowanie proszkowe jest dla nas świetnym rozwiązaniem.

Świetnie jest także wziąć pod uwagę aspekt finansowy. Malowanie na mokro nie tylko jest droższe, a również trwałość takowej powłoki jest nieomalże mniejsza. Nie można lekceważyć także kwestii ekologicznej. W czasie malowania proszkowego farba, która nie przylegnie do metalu jest w całości odzyskiwana, a w czasie utwardzania nie występuje emisja szkodliwych komponentów do atmosfery.Powiązane słowa: