Kobieta zmienia koło w aucie

Wielokrotnie odbywa się, że prowadząc wóz “złapiemy gumę”, najedziemy na coś ostrego i w efekcie trzeba zmienić koło. Panowie wzruszą ramionami i stwierdzą, że to nijaki wyczyn. Zaś panie, cóż kobiety mają parę możności: mogą zatelefonować po kochanka, chłopaka, tatę, brata czy może innego przedstawiciela płci męskiej, mają możliwość wyguglować w telefonach zapytanie typu “ Pomoc Drogowa Wrocław ” i przyzwać o pomoc lub po prostu ... zmienić koło własnoręcznie.

Pewne ośrodki edukowania kierowców, przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy, uczą jak tą czynność wykonać. Jakie są zatem podstawowe normy, o jakich trzeba pamiętać? Po 1-wsze – warto uchronić auto oraz postawić w takim miejscu, żeby ani sobie ani nikomu innemu nie stała się krzywda, zatem zjechać na pobocze, parking czy może w inne bezpieczne miejsce. Stojąc na ulicach w terenie zabudowanym włączamy światła awaryjne i za samochodem ustawiamy trójkąt. Zabezpieczamy wóz przed stoczeniem się – zaciągamy hamulec ręczny, ale również jednoznacznie blokujemy go podkładając kamienie pod koła.

Następnie, kluczem z nasadką wykonujemy pół obrotu na wszelkiej śrubie w kole, jakież pragniemy zmienić. Dopiero wtedy podkładamy pod samochód lewarek I podnosimy tę część wozu, w której to jest koło do wymiany. Właśnie teraz jesteśmy w stanie wykręcić śruby do końca. Zamieniamy koło zepsute na zapasowe a także nakręcamy śruby. Gdy koło jest przykręcone, obniżamy auto i wyciągamy spod niego lewarek. Jak widzimy zadanie nie jest trudne.

Trzeba wykorzystać trochę siły, lecz to naprawdę jest wykonalne! Warto wspomnieć o zabezpieczeniu miejsca postoju, po to, by kierujący, ale także inni użytkujący drogę mogli się spokojnie przemieszczać przy każdym typie pogody i o wszelakiej porze dnia oraz nocy.Powiązane słowa: