Jaki jest sens sprowadzania auta?

Pokaźna część ludzi poszukując używanego samochodu koncentruje swą uwagę na samochodach ściąganych zza granicy, głównie z Niemiec. Oczekują, że eksploatowane tam wozy są w wyraźnie lepszym stanie niż te nasze, a na dodatek koszt ich nabywania nie będzie dużo wyższy niż w Polsce. Już pobieżny przegląd propozycji używanych pojazdów z rynku niemieckiego zezwala dojrzeć pewną regułę. Im mniejszy jest przebieg auta, tym wyraźnie większa jest jego cena.

W przeciwieństwie jednak do polskiego rynku rocznik auta jest mniej ważny niżeli dystans jaki pojazd przebyło. Najdroższe są auta z przebiegiem do 100 tys. km, a najtańsze te które pokonały już więcej niż 250 000 km. Dlatego jeśli samochody używane z gwarancją, samochody sprowadzone, sprzedaż samochodów, auto-handel, import samochodów, samochody serwisowane w aso, samochody na z z Niemiec i ich opłata jest zbliżona a nawet niższa niż podobnego egzemplarza z Polski można wyczekiwać jego powypadkowej przeszłości lub znacznie znacznego wyeksploatowania.

Zaleca się albowiem wspomnieć, iż do ceny samochodu z Niemiec musimy doliczyć akcyzę, wartość transportu, dochód handlarza albo dodatkowe opłaty skarbowe. Choćby nie doliczając okazałej akcyzy, wartość ich zakupu jest w znaczącej ilości przypadków zdecydowanie wyższy niżeli w naszej ojczyźnie.

Jak to więc możliwe, iż handlarzom udaje się wyszukać za granicą tak niekosztowne pojazdy, a potem sprzedać je w naszym kraju za relatywnie niewielkie pieniądze i wszak na tym zarobić? Po prostu sprowadzane samochody najczęściej mają stanowczo wyższy przebieg lub były po prostu rozbite. To tłumaczy dlaczego popularne serwisy aukcyjne pękają w szwach od okazji. Bądźmy realistami - coś takiego jak okazja, w rodzimych uwarunkowaniach prawie nie istnieje. I nie zmieni owego nawet ślepe wierzenie w zapewnienia sprzedawcy o wyjątkowości oferty.



Powiązane słowa: