Historia powstania spawarki MMA

Spawanie techniką MMA (Manual Arc Welding) to po prostu spawanie łukowe elektrodą. Jest to najstarsza i najbardziej uniwersalna technika spawania łukowego.

O technice spawania MMA można mówić od roku 1885. Wtedy to polski naukowiec Olszewski oraz Rosjanin Benardos opatentowali metodę spawania łukowego nietopliwą elektroda węglową. Pięć lat później Rosjanin o nazwisku Sławianow zamienił nietopliwą elektrodę węglową prętem stalowym który stapiał się w łuku elektrycznym. W obu tych metodach spawania łuk elektryczny jarzył się bez dodatkowej osłony w powietrzu. W wyniku tego jeziorko spawalnicze zostawało narażone na duże utlenienie oraz naazatowanie. Paręnaście lat później, a więc w 1907 r. Szwed O. Kjellberg wymyślił elektrodę otuloną, czyli pręt stalowy pokryty otuliną która składa się z substancji mineralnych. Podczas stapiania otuliny w łuku elektrycznym robił się żużel, a także wytwarzały się gazy chroniące jeziorko spawalnicze przed dostępem powietrza.

Rzeczą, która odróżnia spawanie z użyciem spawarki MMA od innych metod spawania to zjawisko, iż w technice MMA elektroda skraca się. W metodzie TIG oraz MIG/MAG długość elektrody jest ciągle niezmieniona i długość pomiędzy uchwytem i elementem spawanym również jest przez cały czas niezmienna. W metodzie spawania łukowego elektrodą, czyli MMA w celu utrzymania stałej odległości pomiędzy elektrodą a jeziorkiem spawalniczym, uchwyt elektrody powinien być przez cały czas przesuwany w kierunku spawanego przedmiotu. I to sprawia, że w metodzie MMA zdolności jak i praktyka spawacza są w szczególności zasadnicze.

Spawarki MMA jak i technika produkcji nimi posiadają dużo wartości. Jedną z nich jest możliwość spawania różnych form i gatunków metali i stopów. Udaje się z ich pomocą spawać: stale niestopowe i stopowe, żeliwa, nikiel, miedź i stopy miedzi. Spawarkami MMA można spawać we wszystkich pozycjach, w warunkach polowych, a więc na przykład podczas niewielkiego wiatru, a nawet na wysokościach czy pod wodą. Do wielu właścicieli spawarek przemawia fakt, że spawarki MMA gwarantują wysoką jakość spawu jak również dobre właściwości mechaniczne. Tego typu sprzęty dają również możliwość spawania cienkich przedmiotów - od 1,5mm oraz grubych - powyżej 4mm. Pozytywne jest też to, że sprzęt spawalniczy jest prosty w obsłudze, mobilny i względnie tani.

Opisując spawarki MMA musimy wspomnieć również o wadach tych narzędzi. Zalicza się do nich: niska moc pracy, niewielka szybkość spawania, a poza tym potrzeba eliminacji żużla i wymiany elektrod co dodatkowo zmniejsza produktywność procesu. Pamiętajmy, że spawarka MMA to sprzęt wyłącznie dla specjalistów, ponieważ wygląd spoin bardzo zależy od kwalifikacji spawacza.Powiązane słowa: