Cechy laminatów

Laminaty są rodzajem kompozytów, czyli surowca powstające z połączenia 2 materiałów o różnych właściwościach mechanicznych, fizycznych jak również technologicznych, w których składnik wzmacniający jest układany w formie warstw, między jakimi znajdzie się wypełnienie.

Powszechnym naturalnym laminatem stanowi drewno. Wyjątkową cechą laminatów jest anizotropowość mechaniczna. Siła a także sztywność laminatu jest zależna skrupulatnie od uformowania i stylu ułożenia włókien konstrukcyjnych. Biorąc pod uwagę tą właściwość konstrukcje z laminatów są na ogół o wiele lżejsze oraz wytrzymalsze od mnogości konstrukcji z produktów jednorodnych. Powszechnie zakłada się, iż włókna konstrukcyjne przenoszą zdecydowaną większość naprężeń jednakowo ściskających jak i rozciągających, za to substancja łącząca przynosi współpracę włókien jako "łącznik" czy też klej. Domyślnie występują 3 modele laminatów.

1-wsze to laminaty poliestrowo-szklane. Powstają z wykorzystaniem żywic poliestrowych zbrojonych matą czy tkaniną z włókien szklanych. Drugim wariantem są laminaty epoksydowe. O wiele lepszym artykułem niżeli poliestry okazały się żywice epoksydowe, jednakże z powodu dużo wyższej ceny a także kłopotów, takich jak: lepkość, kłopoty z kontrolą szybkości a oprócz tego rangi utwardzania, do dziś nie są użytkowane w potężnej pracy wyrobów laminatowych. Wyjątek stanowią konstrukcje szybowcowe, w jakich wymagana jest ogromniejsza wytrzymałość możliwa do uzyskania zaledwie przy używaniu kompozytów. Ostatnim wariantem są laminaty epoksydowo-węglowe.

Przy ich produkcji zastosowano włókna węglowe. Odznaczają się niebywale korzystnym stosunkiem wagi do wytrzymałości jak również wyjątkowo dużą sztywnością, jednak są w miarę mało odporne na dynamiczne a także obciążenia uderzenia.Powiązane słowa: